Nákazová komise

23. března 2013

Okresní nákazová komise se sešla ve Starém Městě. Zápis a usnesení bude zveřejněno později. Teď jenom předběžně - nové složení komise je tady. Formulář na monitoring je tady. Informace o nákazové situaci v ZO Bruntál je tady.

13. května 2012

V Nové Pláni se sešla nákazová komise. Zápis z jednání je tady. Přijaté usnesení je tady.

7. května 2011

První setkání nákazové komise se konalo v neděli ve Starém Městě.

1. Účastníci byli informováni o stavu nákazy moru plodu na Rýmařovsku. Podrobnější informace budou vydány po písemné zprávě z KVS Bruntál.

2. Mirek Korhel měl přednášku "Nemoci včel". Téma je to aktuální a bolestivé. Vyvolalo to spoustu dotazů a dlouhou diskuzi - besedu.

3. Dohodli jsme se na organizování monitoringu  varroázy. Jde o to, že v každé organizaci bude několik ochotných členů, kteří budou sledovat - tedy počítat - denní spad roztočů.  Do konce června bychom měli odečty dělat asi 1 krát za čtrnáct dnů. Jde tedy přibližně o datumy 15.5.,  29.5., 12.6.,  26.6,  a v průběhu červenec až září pak každý týden tedy zhruba každou neděli.  Uvedené datumy berme jen orientačně. Sledujeme co se děje s roztoči a tady  je každá zpráva dobrá v každém datumu. Pokud se k nám nějaký včelař přidá později - bude vítán. No a co se zjištěným počtem spadlých roztočů?  Zájemcům o monitoring pošlu e-mailem formulář=tabulku v jednoduchém textovém editoru.  Do tabulky vždy po spočtení roztočů zapíšeme  datum a počet spadlých roztočů. Pokud začneme léčit /formidol či gabon/ uvedeme to do pozmámky i s datumem léčení. Jde o to, že léčení značně ovlivňuje denní spad a je  třeba vědět, že zvýšený počet roztočů na podložce není dán normálním vývojem, ale léčením. No a poté co doplníme řádek s údaji do počítačového formuláře tak jej uložíme. Formulář pak bude přílohou našeho e-mailu, který odešleme na adresy:

oldrich.hubenak@seznam.cz; vasekhruska@email.cz; pokornyvalcav@seznam.cz; frantisek.herout@iol.cz; vojen@tiscali.cz;

Tyto adresy si můžete přenést myší /ctrl+C a ctrl+V/ do e-mailu do kolonky KOMU. Do kolonky PŘEDMĚT napišme všichni stejně MONITORING. Je samozřejmé, že je to jedenkráte pro všechny čtyři adresy. Při dalším odečtu pak jen do té samé tabulky uložené v počítači připíšeme nový řádek a formulář odešleme. Je tu jasná otázka - co si má počít včelař, který se chce monitorování zůčastnit, ale nemá počítač s internetem?!  Tady by mohl pomoci buď přítel včelař, který uvedené vybavení má a nebo dobrý známý. Tento způsob komunikace jsme zvolili ze dvou důvodů. Jednak je levný ale hlavně rychlý. Kdyby například včelař vyplňoval formulář a pak jej v říjnu odevzdal, bylo by už pro nějaká opatření pozdě.

O průběhu monitorování budeme informovat na této webovské stránce.

Vítáme každého, kdo se k nám přidá. A prosba na závěr - pokud je něco nejasného na tomto popisu, dejte mi prosím co nejdříve vědět. Každé vylepšení je dobré.

 

Podzim 2010

Na podzim roku 2010 vytvořil OV ČSV "Nákazovou konisi". O jejím vzniku informoval organizace tímto dopisem. Co je důležité - byly určeny  hned zpočátku povinosti pro  ZO ČSV /ty jsou sepsany tady/ a dále pro OV ČSV /tady/. Seznam členů této komise je tady.